Bestijka.cz - Myshí weblog  

02. února 2006 (čtvrtek)

<< 16. září
Koně v Lysé nad Labem
Index >>

19:55:27: Den sviště stepního

Nu, začnu informací, že mám tři kalendáře, a tím myslím pouze ty opravdické papírové, protože stanovit množství elektronických variant je u nás vinou používání domácího Exchange s fičurou sdílených kalendářů drobet problematické.

Takže mám tři. Sešly se mi naštěstí v praktické kombinaci denní, týdenní a měsíční. Denní kalendář přivezl Altair jako dárek ze svého pracovního výletu do Seattlu. Obsahuje fotografie psů v roztodivných situacích - velký detail nosní houby, setra labužnicky se válícího v trávníku, zprohýbané pysky šarpejího štěněte. Ke každé fotce je vysvětlující komentář psaný naprosto suchým stylem, o což je výsledek humornější.

Týdenní verzi - historické fotografie Nového Města na Moravě - jsem dostala k Vánocům od maminky. Tento kalendář mě přivádí do rozpaků - buď se mé rodiště od časů před druhou světovou válkou zatraceně změnilo, nebo jsem opravdu velký sklerotik, protože zatím jsem z pěti obrázků poznala pouze Vratislavovo náměstí.

Měsíční kalendář jsem zakoupila v ceně 39,- Kč v Levných knihách, když jsem dala průchod své slabosti pro krásu psů plemene velškorgi. Až budu stará a budu spisovatelkou detektivních románů, určitě budu mít domek se zahradou a alespoň párkem ovčáckých drsňáků, kteří vypadají jako neustále vysmátý naducaný polštář.

Díky kalendářům mám tedy letos zcela pod kontrolou jmeniny, fáze měsíce, svátky české i mezinárodní. A tak jsem si včera všimla, že ve velškorgím kalendáři je 2. únor deklarován jako den sviště stepního.

V originále Groundhog Day. Samozřejmě jsem do včerejška netušila, co znamená "groundhog". Jako doslovný překlad "Hromnice" mi to nepřipadalo, takže jsem nahlédla do slovníku. A vidím, že groundhog je svišť stepní.

Dělá si ze mě velškorgi legraci? Slaví se snad ve Spojených státech den svišťů, zatímco my máme samé depresivní slavnosti typu upálení Mistra Jana Husa? Měla bych zajít do ZOO a svišťům pogratulovat?

Skutečně, není to žádný vtip. Ten svátek v USA existuje a má reálný základ v dávných časech, kdy svišti stepní dělali túdle núdle na Indiánky žvýkající kůže před vchodem do teepee.

Toto není svišť Phil, ale svišť SamOkolo prvního února, vprostřed mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností, evropští předkové bílých Američanů číhali u doupat jezevců, případně jiných hibernujících tvorů. Jezevec měl podle obyčeje vylézt a rozhlédnout se. Pokud spatřil svůj vlastní stín, tedy pokud vládlo jasné počasí, znechuceně zaprskal, pohladil si kručící břich a na dalších šest týdnů zalezl do nory. Jestliže naopak stín nezahlédl, těšil se, protože věděl, že jaro je velmi blízko.

V 18. století zvyk pozorování doupat přepravili přes oceán emigranti z Něměcka, a za jezevce začal zaskakovat místně příslušnější svišť stepní. Zde se můžete dočíst podrobnosti o tom, jak v Pensylvánii v městečku Punxsutawney dodnes za velkého všeobecného veselí každoročně vytahují z nory nebohého sviště Phila, který rozespale zašeptá svému majiteli meteorologický odhad na další měsíc, aby předpověď mohla být slavnostně vyhlášena dychtivému davu shromážděných.

If Candlemas be fair and bright,
Winter has another flight.
If Candlemas brings clouds and rain,
Winter will not come again.

nebo chcete-li

Hromnice-li jasné a čisté,
potrvá déle zima jistě.
Pakliže sněží nebo hřímá,
jaro jistě v blízku dlívá.

a jednu pragmatickou na závěr

Na Hromnice má sedlák raději vlka ve chlévě i ženu na marách než slunce.

S brzkým odchodem zimy to tedy nevidím moc nadějně. Zemědělci budou mít letos zřejmě opět důvod žádat o dotace. Tak či onak, nejpozději 21. března jaro dorazí, takže nezoufejte, pijte horký čaj, jezte hodně vitamínů a podnikejte přípravy k opuštění doupat!

Komentáře

<< 16. září
Koně v Lysé nad Labem
Index >>