Bestijka.cz - Myshí weblog  

02. února 2005 (středa)

<< 22. října
Vlčí zápisky: E + Q = ŠVL
11. července >>
Panoramixe za Obelixe Zn. Vyměním

Komu fandíte?
21:28:07: Vlci? Jistě... ale ne na MÉM dvorku, prosím!

Co se vám vybaví, když se řekne Norsko? Hezká příroda? Pohodoví lidé? A co třeba zabíjení, lidská omezenost a krátkozrakost vládních úředníků? Že byste takové věci čekali spíš u nás? No, proč ne, ale Norové se tentokrát taky moc nevytáhli. Tamější vláda pod nátlakem farmářů povolila odstřel 5 vlků z celkové norské vlčí populace čítající maximálně 26 kusů. Čtyři z pěti už jsou mrtví!

Vlci jsou přitom v Norsku na listině zvířat ohrožených vyhynutím, kriticky chráněných.

NIMB (Not In My Backyard - Ne na mém dvorku) přístup jak vyšitý. Vlci? Jasně, chráníme vlky. Máme je rádi. Jsou krásní, chytří a užiteční. Ale, božíčku, nemohli by svůj užitek přinášet o sto kilometrů dál? Sousedovi předevčírem roztrhali loveckého psa (pokud by pes roztrhal vlka, bylo by samozřejmě všechno v pořádku) a ty zabité ovce, hm... to je potíž... nemohli by se třeba přeučit na zeleninu? Nebo je všechny dejte do ZOO, to je nápad!

Co s tím?

Moc bych se divila, kdyby se podařilo zachránit alespoň pátého z odsouzenců na smrt. Můžeme ale pozlobit zodpovědné lidi, aby se z tohoto neuvěřitelně pitomého loveckého dýchánku nestal precedens.

Jednoduché, ale s nejistým účinkem: podepište petici proti narušování ekosystému v Norsku zabíjením predátorů: http://www.petitiononline.com/proact03/petition.html

Složitější, leč účinnější: zkopírujte texty dopisů uvedené na http://www.proact-campaigns.net/mammalcampaigns/wolves_norway_2005.html a ospamujte norskou vládu. Pokud dobře vládnete angličtinou a víte něco o vlčích populacích, zkuste zformulovat svoji vlastní stížnost.

Proč bych to měl(a) dělat?

Víme dobře, jak je to s ochranou vlků v České republice. Oficiálně je u nás vlk chráněn maximální možnou měrou. Teoretické postoje jsou ovšem k ničemu, pokud se v praxi chovatelé ovcí v Beskydech předhánějí s myslivci, kdo tu zatracenou krvelačnou bestii skolí a dá si před krb předložku z vlčí kůže. A protože lidé jsou všude na světě stejní, podobný názor na věc mají i obyvatelé malé oblasti na území Norska, která byla vlkům vyčleněna k svobodnému životu. Problém je v tom, že nyní norská vláda odstřel pěti vlků, žijících na části chráněného území, oficiálně nařídila. Parlament se většinově usnesl, že k dostatečné ochraně vlků postačí ponechat maximálně tři rozmnožující se páry. Přebytky budou odstraněny.

Vláda tak, místo aby prokázala schopnost posoudit věc z dlouhodobého všeobecně prospěšného hlediska, podlehla nátlaku skupiny místních farmářů, kteří si stěžují, že jim vlci rdousí ovce. Ministersto životního prostředí argumentuje vyjádřením svého experta, který tvrdí, že i po redukci stavu bude vlčí populace životaschopná. Nevládní organizace zabývající se predátory jsou ovšem opačného názoru.

Protože vlci sami nejsou schopní za sebe vést mediální kampaň a rozesílat stížnosti, budeme jim muset pomoci. Když pominu, že zabít jakékoli zvíře jen proto, že "někomu vadí" je nesmyslné, a budu se držet racionálních úvah, je tu několik důvodů, proč nechat vlky žít:

Proč se na to prostě nevykašlat a nenechat vlky vymřít? Máme přece psy, ne?

Spousta lidí miluje psy, chová je jako domácí mazlíčky. Jsou jich po světě milióny. Je možné, byť nepravděpodobné, že nadejde den, kdy všichni psi vinou stejného genetického základu pomřou. Pokud v takové chvíli nebudeme mít v zásobě "náhradní psovité šelmy", budeme muset místo psů chovat pekingská prasátka. Diverzita = přizpůsobivost.

V Evropě není mnoho druhů velkých šelem, které by byly schopné přirozeně redukovat množství zvířat nižších v potravním řetězci. Člověk si myslí, že to prostě zvládne sám, má patent na rozum, vyčísluje plánované odstřely, zakládá obory, přikrmuje. Jenže lidé jsou oproti ostatním dravcům pěkní zelenáči, když přijde na přirozenou selekci a odstraňování slabších kusů kořisti. Je možné, že časem nám náš regulační přístup pěkně nafackuje a ještě rádi pozveme vlky na svoje dvorky.

Takhle jsem to zkusila zformulovat já

By electronic mail to:

Minister of the Environment Mr. Knut Arild Hareide

The Directorate for Nature Management

Members of the Parliament Standing Committee on Energy and the Environment

 

Dear Minister,

Dear Madam and Sir,

the news of wolf hunt currently run in Norway are a great disappointment to Europeans, who have been considering Norway a nature-friendly, environment-conscious country.

I urge you to stop the cull which

Please consider the topic of great predators not only from the point of view of the local inhabitants. As a public representative, You are responsible for supporting the long-term biodiversity in Norway and Europe as a whole.

Yours sincerely,

Michaela Judasova

Další odkazy

Oficiální stanovisko norského ministerstva životního prostředí k ochraně velkých predátorů (v angličtině): http://www.environment.no/templates/themepage____2251.aspx

Jak norští politici skutečně chrání vlky: mapky zobrazující razantní zmenšení hájeného vlčího území v letech 2000 až 2004: http://www.fvr.no/informasjon/ulvesone2004lg_usemap.html

Aftenposten.no: historie kauzy v angličtině: http://www.aftenposten.no/english/local/article958181.ece

Komentáře

<< 22. října
Vlčí zápisky: E + Q = ŠVL
11. července >>
Panoramixe za Obelixe Zn. Vyměním