Bestijka.cz - Myshí weblog  

25. července 2004 (neděle)

<< 05. července
Vlčí zápisky: Na návštěvě u příbuzných
22. října >>
Vlčí zápisky: E + Q = ŠVL

Psí výstavy jsou

15:25:38: Vlčí zápisky: Sedm statečných v Mladé Boleslavi

Ospalá eleganceDnešním zápisem bych ráda vzdala hold všem sedmi vlčím holčičkám, které se včera zúčastnily klání o pořadí a případný titul na Národní výstavě psů v Mladé Boleslavi v kategorii mladých fen. Některá z děvčat předváděla své vnady rozhodčímu poprvé v životě, přesto nedošlo k žádné typicky "veselé příhodě" a to je u československého vlčáka vždy důvod k oslavě.

I pro Estu byla Mladá Boleslav výstavní premiérou. Vlčí tetička Alraune nás už několik dní předem vybavovala handlerskými radami. Zastřihnout ocas. Trénovat zuby. Vykoupat. Načesat krk, aby opticky zmenšil poněkud netopýří uši. Trénovat zuby. Oči ukazovat proti světlu, má je dost tmavé. Zkuste, jak bude chodit na předváděčce. Jo a opakujete si ty zuby, že jo?

Tak ukaž, podíváme se ti na zoubek Tak ukaž, podíváme se ti na zoubekZuby jsme opakovali poctivě každý den před plnou miskou se žrádlem a venku. Protože však čubě bystře došlo, že ve výstavním kruhu se své obvyklé dávky granulované Puriny nedočká, předvedla své první "těžko na bojišti". Otevírání tlamy se zaseklo v přibližně jedné třetině obvyklého rozevření a dál šlo jen s vyvinutím maximálního výkonu všech mých bicepsů, tricepsů a jiných psů na rukou. Dobrá, příště s sebou beru rozporku na čelisti. Naštěstí to, co nebylo vidět při otevírání, šlo odprezentovat ze stran. Oceňuji také, že Esta se k předvedení postavila čelem a kupodivu se nepokoušela před zvědavým rozhodčím uprchnout.

Prchat se nesnažila ani před afghánskými chrty, našimi tradičními nepřáteli. A když mdle přežvýkla kousek syrového hovězího za odměnu a pak ho vyplivla decentně stranou, bylo jasné, že není ve své kůži. Počáteční panika se naštěstí během dvou hodin čekání na šiperky a briardy posuzované před námi změnila v rezignaci. Hromadné akce mají tu výhodu, že množství vjemů udolá vlčí psychiku v první půlhodině a poté už se pes zmůže jen na symbolické kladení odporu střídané flegmatickým pospáváním.

Problém nastane, pokud se ze spánku pes neprobudí ani při předvádění v kruhu. Pohled na feny zarputile zaklesnuté hlavami v předváděcích vodítkách, vzpouzející se jakýmkoli pokusům o rozpohybování musel být veselý asi jako hraní pokeru v márnici po večerce... I když třeba světačka Apina se za spolupráce s Monikou Soukupovou dokázala vybudit k radostnému výrazu. No jo, profíci :-).

Upstream Arimminum (Apina) dostala V1, přestože na rozhodčího vyplazovala jazyk, když se nekoukalCelé akci předvádění v pohybu jako třešnička na dortu dominovalo vosí hnízdo metr od okraje kruhu, kterému bylo nutno se takticky vyhýbat. Nakonec jsme i tuto překážku zdárně překonali a došlo na výstavní postoj. Zaujata vyjádřením rozhodčího, že Esta má "samičí hlavu", nechala jsem psa sedět jako pecku asi půl minuty, než mě divoká gestikulace od nápovědy v rohu ringu upozornila, že něco je špatně. Asi to ale nebylo tak hrozné jako ve vedlejším kruhu, kde si vystavovatel bílého švýcarského ovčáka vyslechl, že kvalita jeho psa naštěstí převýší neschopnost jeho předváděče, kterého by se slušelo zastřelit.

Chvíle napětí... Estina sestřička Era Kanýčo nepostupuje do boje o první čtyři číslované pozice kvůli nedostatkům v předvedení, my jdeme dál... A už je to tady. Jsme výborní a třetí! Takové umístění bylo příjemným překvapením nejen pro nás, ale i pro Alraune, které jsme hned při cestě nazpět oznámili výsledky.

Psí spartakiáda - nácvik předvedení chovatelské skupiny Z Molu EsTradičně výborně si vedla i Estina máma Jessina, která se přes vítěze třídy, CAC, BOB a národního vítěze propracovala až k druhé nejlepší pozici v celé skupině 1 FCI. Jessina a další tři chlapíci z Molu Es také reprezentovali československé vlčáky v boji chovatelských skupin.

Den se tedy vydařil, zejména zásluhou rozhodčího pana Jančíka, který nic zbytečně nehrotil, počasí, jež jen lehce pohrozilo přeprškou a samozřejmě lidských i psích účastníků akce, protože se nikdo neporval, nepohádal a pomluvy jsme udrželi v rozumné míře :-). Klidný spánek mi jen kazily představy, jakým kouskem mi to Esta příští den ráno na cvičáku osolí za dvě hodiny v autě (po prvních pěti minutách ze zavazadlového prostoru prolezla okolo oddělovací mříže a zbytek cesty slintala na zadních sedadlech) a za potupné vláčení na zaškrcené předváděčce. Moje večerní modlitby zřejmě byly vyslyšeny, protože návštěva cvičáku odpadla kvůli problémům se servery a na ranní vycházce se Esta chovala velmi rozumně. Že by naše holčička dospívala?

Komentáře

<< 05. července
Vlčí zápisky: Na návštěvě u příbuzných
22. října >>
Vlčí zápisky: E + Q = ŠVL