Bestijka.cz - Myshí weblog  

05. července 2004 (pondělí)

<< 22. dubna
Důchodci sobě - kulturní pozvánka na Jižní Město :-)
25. července >>
Vlčí zápisky: Sedm statečných v Mladé Boleslavi

15:22:24: Vlčí zápisky: Na návštěvě u příbuzných

Alraune, Karel, Mysh a Estička v ZOO Prodloužený víkend. Sídliště zeje prázdnotou, všichni se vypravili na venkov za svými babičkami, tetičkami, tchýněmi, strýčky a bratranci z třetího kolene. Protože jsme nechtěli, aby Estička zůstala stranou příbuzenských kontaktů, vydali jsme se s ní za příbuznými také. Navštívili jsme pražskou ZOO.

Altair u pokladen zakoupil lístky, podle svých slov "jeden koňský, jeden myší, jeden psí a hromadný bleší". Už u vchodu se nás pokusil zaměstnanec ochranky kontrolovat, jestli jsme Estu neukradli coby exemplář zoologické zahrady. Dobře, že je holčička tetovaná a čipovaná. Ve znamení vlka pak pokračoval i celý zbytek výletu.

"Jé, vlllk..." "Jé, mami, podívej, vlk!" "A mami, to je doopravdickej vlk, že jo?" ozývaly se radostné výkřiky všude kudy jsme prošli. Jako obvykle se na nás obrátilo i několik dospělých, kterým jsme přednesli již dobře nacvičený výklad na téma "Vznik a vývoj plemene československý vlčák". Zdá se, že pro podobně hromadné akce by bylo efektivní vybavit členy KCHČSV informačními vlčáčími letáky, jejichž výrobu Altair pohotově naplánoval na konec roku.

Zachtivost Esta, jejíž sebevědomí rapidně stoupá s nastupující pubertou, neomylně nasála pach hned u prvních výběhů kopytníků a byla odhodlána nám pomoci s obstaráním čerstvé večeře. Protože jsme dali přednost civilizovaným hranolkům ze stánku, holčičce nezbylo než kořist jen chtivě pozorovat přes plůtek. Lákavější než kopytníci už bylo snad jen rozličné pestrobarevné ptactvo - pár desítek metrů za hranolkárnou jsem jen tak tak zabránila Estě v pokusu ulovit obřího bažanta volně okupujícího křoví u chodníku.

Hlídejte si svačinky a kojence! Odrzlý makak Po ZOO ovšem pobíhali nejen bažanti. Pro pocit opravdu blízkého souznění s přírodou zaměstnanci parku nabízejí návštěvníkům možnost podělit se o svoji svačinu s volně se vyskytujícími makaky. Protože jsme žádnou svačinu neměli, makakové se nám vyhýbali, horské kozy z druhé fotografie vám ale dosvědčí, že své rohlíky se salámem byste si měli sníst raději bez velkých okolků, zvláště pokud nesnášíte, když vám někdo při jídle kouká do úst.

Chlapi, pojďte se podívat, v telce dávají nějaký vzteklý štěně! Na co jsme se těšili nejvíc, bylo setkání Esty s vlčími prapředky, Kdo (například já) by sázel, že obvykle plachá Esta před jedenáctičlennou smečkou vlků eurasijských vezme do zaječích, hluboce by podceňoval moc prepubertální hormonální bouře. Po chvíli u výběhu, kdy jí došlo, o co jde, začala se k příbuzným sápat s bojovým rykem naznačujícím, že jde na ně a všechny je roztrhá nacimprcampr. Pozitivní efekt byl ten, že na to srandovní uřvané drzé štěně za plotem se přišli podívat všichni "starší" z přítomných členů smečky a Altair mohl zblízka pořídit fotografie blahosklonně shlížejících bossů tlupy.

Hyení tantra Vrhat se Esta chtěla též na hyeny čabrakové, které ovšem v milostném opojení vůbec nezaznamenaly, že se v jejich okolí děje něco neobvyklého. Hyeny prostě pojaly záměr udělat si příjemné nedělní odpoledne, přičemž své intimními hrátky nijak neskrývaly před zraky kolemjdoucích. Uvidíme, co se bude po skončení prodlouženého víkendu šuškat mezi psími parťáky z Prahy 4 - Háje. "Prosimvás, slyšela jste o tom? O těch hyenách? Paní, ony vám při tom tak strašně smrdí!" "Víte co, paní, mně říkala Bára odvedle, že jí to nakukala ta mladá Kanýčová. Beztak si to ta holka celý vymyslela. To za nás nebejvalo, jeden si odkojil svejch deset štěňat a žádný cavyky s tím. A dneska, co maj ty mladý za nápady..."

Nosálata červená Vlezte mi všichni na záda! Místopřísežně prohlašujeme a přiloženou fotografií dokládáme, že hyeny čabrakové opravdu ve výběhu souložily. Zvířátkům v pražské ZOO se zjevně daří dobře a spoustu volného času zřejmě tráví podobně jako hyeny - na každém druhém výběhu byla informace o nějakém novém přírůsku. Roztomilá byla třeba invaze malých nosálů červených. Zatímco nosálata se cvičila v lezení po laně, otec Nosál, maje dětí plný nos, usnul stočený ve vykotlaném kmeni.

Na čekané Kočička Esta dobře posloužila jako lákadlo i u nového výběhu gepardů - dva se přišli podívat přes sklo, tryskem si z hecu vyběhli kopec, a zatímco se jeden nahoře vyčerpán rozplácnul, druhý nám předváděl, že gepard je v podstatě jen trochu přerostlá roztomilá hravá kočička.

Bezkonkurenčně nejnapínavější z celé ZOO bylo pozorování u výběhu hrochů - lidé se hromadili u nádrže s dvěma hladkými pahrbky vyčnívajícími z vody, a když se jeden z hrochů konečně pohnul, aby se nadechnul, propukla celá čekající skupina v jásot a přenechala místo dalším nadšencům ochotným čekat několik minut na hroší nozdry. Lachtani u východu ze ZOO taky nebyli zvlášť akční. A protože i nám sil ubývalo, vydali jsme se zpátky přes Stromovku na Letnou pozřít nějakou potravu.

Návštěvu pražské ZOO doporučuji všem pejskařům - psí lístek včetně hromadné bleší přirážky koupíte za dvacet korun, o psy je dobře postaráno (u některých pavilonů a WC jsou mističky, kohoutek na dopuštění čerstvé vody a dokonce štětky na vyčištění misek) a váš pes určitě bude mít druhý den co vyprávět kamarádům. I z lidského hlediska je ZOO velice "user friendly" - kde to jde, je u chodníku místo na sezení, rozrůstá se nabídka atrakcí pro děti, které si mimochodem můžete naložit do kárky a táhnout za sebou, výběhy zvířat jsou pokud možno koncipovány tak, aby mezi vámi a zvířetem nebyly mříže ani plot. Alraune s Karlem, kteří byli v ZOO asi před dvěma měsíci, překvapeně koukali, kolik nových prostor a voliér bylo zprovozněno. Prostě - v pražské ZOO se vydali správnou cestou.

Komentáře

<< 22. dubna
Důchodci sobě - kulturní pozvánka na Jižní Město :-)
25. července >>
Vlčí zápisky: Sedm statečných v Mladé Boleslavi