Bestijka.cz - Myshí weblog  

05. října 2003 (neděle)

<< 25. září
Netančete, nedůstojné!
19. prosince >>
500 barevných CDček a taky špetka předvánočního rozjímání nad kvalitou filmové produkce

08:02:30: Vraž do toho čtyři vejce

Dnes pro své čtenáře vylovím něco z archívů. Jsou články, které se prostě nenechají uklidit do šuplíku a po určité době zrání si neskromně řeknou o zveřejnění. Touto zhruba rok starou, pro přehnanou jízlivost a neobjektivnost doposud skrývanou statí reaguji na rukavici hozenou White Dogem a jeho příspěvkem Rozumí ženy autům? Pro ty, kterým se nechce přemýšlet nad pointou sdělení, shrnu: K provádění většiny každodenních úkonů (řízení auta, pečení palačinek) nepotřebujete nějaké speciální mužské či ženské buňky. Něco umět je velkým dílem o zkušenosti. Pokud zkušenost chybí, budete dezorientovanými trubci bez ohledu na obsah spodního prádla.

Jedno ze slov, která můj partner opravdu nemá rád, je přiměřeně. Není sám, vzpomeňme film o císařově pekaři, ve kterém dva "kuchtíci" zadělávali na jakousi dobrotu a poté v mase kynoucího těsta málem utonuli. Bohužel pro nás, ženy, je pohádka věrným odrazem kruté reality. Průměrný muž není schopen uvařit pokrm podle kuchařky, protože zhruba uprostřed receptu se utopí v záplavě neexaktních pojmů a množství. Pro názornost uvádím příklad s obyčejným těstem na palačinky (Vaříme dětem, Avicenum, 1979) včetně poznámek, které muž káravě dopsal.

Až potud šlo o dětskou hru - muž měl dokonce radost, že může při vaření používat technickou hračku jménem váhy. Jenže situace se přiostřuje.

Heuréka - těsto je po půl hodině tvrdého zápasu hotové, okolo bojiště se povalují váhy oslizlé od vajec, ušpiněný odměrný válec, několik hrnečků a talířků, velké a malé sáčky s obsahem i bez; jeden z nich slouží coby záložka do knihy. Na stole je vrstva soli. Pes s vítězoslavným pohledem odnáší na koberec v obýváku vaječné skořápky, začíná je žvýkat. Muž stojí u kredence a přemýšlí, jestli bude lepší palačinky smažit na pánvi Wok (logicky: je velká, proto se do ní vejde hodně těsta, což zkrátí čas strávený u plotny), anebo na hranaté pánvi grilovací (inovativní přístup: palačinka čtvercového tvaru bude mít po zabalení do ruličky po celé délce stejný průměr a rovnoměrněji rozmístěnou marmeládu).

Na ženě je, aby celou tu spoušť uklidila, přičemž nesmí zapomenout během vytírání podlahy a zápasení se psem velebit muže, jak je šikovný, velký a mocný, chrabrý a oddaný rodině (neboť vězte, že to z lásky k vám se právě postříkal rozžhaveným tukem!) Když posléze uvidí výsledek heroického výkonu - čtyři uhelnaté a dvě těstovité čtvercové placky, umíní si žena, že JEHO už k vaření nikdy, nikdy nepustí.

A přesně za deset dní se muž pustí do pórkové polévky.

Komentáře

<< 25. září
Netančete, nedůstojné!
19. prosince >>
500 barevných CDček a taky špetka předvánočního rozjímání nad kvalitou filmové produkce